
Jakie płytki do domu - rodzaje oraz przeznaczenie płytek cz.3: materiały i płytki dekoracyjne
Jeżeli wiemy, jakich cech oczekujemy od płytek jeżeli chodzi o m.in. ich ścieralność oraz łatwość czyszczenia i odporność na wilgoć, warto skupić się na rodzajach płytek (materiałach) oraz co najważniejsze - walorach dekoracyjnych. Jak już wspominaliśmy, najpopularniejsze w Polsce materiały wykorzystywane do produkcji płytek to:
1. Terakota - wykorzystywana z reguły na podłogi wewnątrz budynków lub łazienkach. Są odporne na środki chemiczne i stosunkowo odporne na uszkodzenia.
2. Glazura - kładziona na ściany wewnętrzne budynków, stosunkowo podatna na uszkodzenia. Nie jest polecana w miejscach, gdzie jest spora wilgotność.
3. Klinkier - dzięki temu, że ten materiał jest odporny na mróz, wilgoć, niską ścieralność oraz ma chropowatą strukturę powierzchni klinkier używany jest na zewnątrz budynków
4. Gres porcelanowy (polerowany/szkliwiony) - bardzo dekoracyjny, ale jednocześnie podatny na plamienie, uszkodzenia. Ponadto jego powierzchnia jest śliska, przez co nie nadaje się do kładzenia na zewnątrz budynków i w miejscach intensywnego użytku.
5. Gres techniczny - odporny na uszkodzenia, ścieranie, bardzo odporny na wilgoć oraz środki chemiczne - stąd jego popularność na zewnątrz budynków, w garażach, oraz intensywną eksploatację.
Jeżeli już wybraliśmy materiał podstawowy, warto wziąć pod uwagę (pod względem dekoracyjności i bezpieczeństwa), że z tych materiałów są dostępne także płytki o specjalnych zastosowaniach i wyglądzie:
1. Funkcje ozdobne, np. cokoły (najniższa warstwa naścienna, czasem zakończona gzymsem), dekory (z motywami ozdobnymi i kolorem innym od pozostałych płytek), mozaika ceramiczna (małe płytki do tworzenia wzorów i wykończeń), fryzy, narożniki, rozety, londony, cygara, listewki, metalizatorami, inserto, corner, dedykowane płytki dekoracyjne (o nietypowych kształtach,wypukłej strukturze, z nadrukami) lub udające takie materiały jak drewno. Jeżeli chcemy uzyskać naprawdę świetny efekt dekoracyjny, warto zwrócić się do architekta wnętrz o rekomendacje lub stworzenie dedykowanego projektu.
2. Funkcje bezpieczeństwa, np. stopnice (antypoślizgowe, z wypukłościami lub wyżłobieniami, używane np. do schodów).
Ponadto warto zauważyć, że o ile duże płytki (nieważne czy płytkarz/kafelkarz będzie kładł je na ścianach lub podłogach) mogą często być znacznie bardziej dekoracyjne od mniejszych, to ich kładzenie jest bardziej czasochłonne, ponieważ wymaga większych umiejętności i odpowiednich warunków (np. idealnie płaskiego podłoża, umiejętności cięcia).
Jeżeli już wiesz jakich płytek potrzebujesz - stwórz na naszej stronie projekt i znajdź fachowca, który ci je położy!
Dodaj komentarz: