Jakie są sposoby ogrzewania domu?

Jakie są sposoby ogrzewania domu?

11/19/2019 18:21 Michal Alexandrowicz Poradniki

Pomimo iż w momencie publikacji tego artykułu jest już druga połowa listopada, bardzo wielu właścicieli domów dopiero wynajmuje specjalistów do przeglądu lub modernizacji systemów centralnego ogrzewania . Jakie są najbardziej popularne metody ogrzewania domów?

Centralne ogrzewanie paliwem stałym lub ciekłym


Centralne ogrzewanie  jest to prawdopodobnie najpopularniejsza forma ogrzewania domów i mieszkań. W tym wypadku, ciepło rozprowadzane jest w lokalu głównie przy przez system rur i grzejników (przy pomocy grawitacji lub zamontowanej pompy), które transportują ciepło wyprodukowane przez piec wewnątrz budynku/pomieszczenia. Jest to rozwiązanie (o ile nie ma się dostępu do ogrzewania z sieci miejskiej) zajmujące stosunkowo dużo miejsca – piec bowiem musi być ulokowany w specjalnie przystosowanym pomieszczeniu i obowiązkowo podłączony do przewodu kominowego celem odprowadzenia efektu spalania na zewnątrz budynku. W wypadku piecy na pellet/koks/węgiel dodatkowo wymagane jest pomieszczenie na składowanie paliwa oraz żmudne codzienne czyszczenie pieca (za to jest to najtańsza forma ogrzewania budynku).

Jedną z najpopularniejszych form CO jest ogrzewanie gazowe. W tym wypadku gaz może pochodzić z sieci miejskiej lub własnego zbiornika ulokowanego na posesji, a jest o tyle wygodny, że sama instalacja daje możliwość także podgrzewania wody lub gotowania, a do tego jest niemal bezobsługowy i nie powoduje zabrudza powierzchni. Wadą ogrzewania gazowego jest (w sezonie grzewczym) stosunkowo duży koszt miesięczny (porównywalny nawet z całym sezonem opalania drewnem lub węglem) oraz niska efektywność starych pieców (dlatego warto zainwestować w kocioł kondensacyjny).

Najbardziej cieszącą oko metodą ogrzewania budynków są kominki opalane drewnem . Składają się one z wkładu podłączonego przewodu kominowego celem odprowadzenia spalin na zewnątrz. W zależności od wariantu, kominki mogą ogrzewać pojedyncze pomieszczenie lub cały budynek. W wypadku budynku, powietrze może być rozprowadzane przy pomocy płaszcza wodnego lub wymuszonej konwekcji (nawiewy ogrzewające pomieszczenia). Podobnie jak w wypadku pieców na inne paliwo stałe, jest to z jednej strony rozwiązanie tanie ekonomicznie, ale wymagające dużego nakładu uwagi (kominek trzeba uzupełniać regularnie i codziennie czyścić z sadzy , zaś samo drewno zajmuje dużo miejsca w składowaniu).

Ogrzewanie elektryczne 


Kolejną metodą jest ogrzewanie elektryczne. Jest to najbardziej wygodna metoda – w pełni bezobsługowa, zapewniająca najlepszą kontrolę temperatury i jest z punktu widzenia końcowego użytkownika najczystsza. Minusem tego rozwiązania jest największy koszt i pełna zależność od lokalnej sieci elektrycznej (w wypadku przerwy w dostawie prądu nie ma możliwości ogrzania pomieszczeń, chyba że posiada się generatory, które same do produkcji energii elektrycznej potrzebują z reguły benzyny/ropy naftowej). Do tego w zależności od rodzaju, może być dostępne tylko dla nowych, a nie używanych budynków. 

Ogrzewanie elektryczne dzieli się na ogrzewacze konwektorowe, piece akumulacyjne, grzejniki konwekcyjne czy kotły elektryczne. Ogrzewacze konwektorowe to nic innego jak przenośne grzejniki, które ogrzewają pojedyncze, stosunkowo niewielkie pomieszczenie pomieszczenie. Mniej popularne z racji powolnego ogrzewania i dużych rozmiarów są piece akumulacyjne, gromadzące ciepło, a następnie oddające je później bez dodatkowego pobierania prądu. Poza stosunkowo niewielką wydajnością, nie nadają się do ogrzewania pomieszczeń zawilgoconych, a nawet mogą poparzyć nieostrożnego użytkownika. Kotły elektryczne z kolei działają na nieco podobnej zasadzie co piece spalające paliwo – tylko w tym wypadku to grzałki elektryczne ogrzewają wodę do pożądanej temperatury (z największą dokładnością z dostępnych metod ogrzewania). 

Ostatnio, szczególnie w wypadku nowych domów, bardzo dużą popularność zyskuje ogrzewanie podłogowe. Wymaga ono dokładnego przeprojektowania konstrukcji całej podłogi (dodatkowa izolacja, instalacja mat cieplnych) i najlepiej współgra z posadzkami kamiennymi i ceramicznymi. O ile zapewnia komfort zawsze ciepłej podłogi (także w łazienkach) na powierzchni całego pomieszczenia oraz (poza kominkami) prezentuje się stylowo, to stosunkowo wolno się nagrzewa, a w wypadku uszkodzenia systemu ogrzewania wymagać będzie wymiany podłogi. 

Alternatywne źródła energii