Remont łazienki – o czym należy pamiętać?

Remont łazienki – o czym należy pamiętać?

11/22/2019 16:27 Michal Alexandrowicz Poradniki

Łazienka to jedno z najważniejszych pomieszczeń każdego domu i mieszkania, w którym każdy przebywa co najmniej kilka razy na dzień. To pomieszczenie w stosunku do reszty mieszkania lub domu z reguły narażone jest na znacznie na czynniki, które powodują, że częściej niż w wypadku pozostałych pomieszczeń dokonywane jest remontowanie łazienki. O czym należy pamiętać decydując się na kompleksowy remont łazienki lub po prostu jej odświeżenie?

Skala prac

O ile w wypadku odświeżenia łazienki i wymiany tylko części jej wyposażenia (np. toalety, umywalki, do tego odmalowania ścian) skala prac nie jest wielka, o tyle kapitalny remont łazienki może wymagać dużego nakładu pracy oraz znalezienia nie jednego odpowiedniego fachowca, a nawet kilku, pomimo niewielkiej nawet powierzchni pomieszczenia.  Jeżeli zdecydujemy się zmienić lokalizację sanitariatów (ponieważ ich obecne umieszczenie nie jest ergonomiczne), potrzebny będzie hydraulik, który dokona zmian w obecnej instalacji wodno-kanalizacyjnej, co prawdopodobnie będzie się wiązać z kuciem ścian i podłóg. Wtedy też warto rozważyć dokonania zmian także w innych instalacjach – np. popularnego ostatnio trendu wymiany klasycznych grzejników na ogrzewanie podłogowe, a także zwrócenia uwagi na wentylację (np. instalację mechaniczną uruchamianą razem z oświetleniem), a nawet wymianę okien w łazience. Wszystko to oczywiście będzie miało przełożenie na koszt oraz czas remontu – odświeżenie łazienki może zająć 2-3 dni, natomiast gruntowne remontowanie łazienki z wymianą instalacji oraz położeniem izolacji przeciw wilgoci może potrwać nawet powyżej tygodnia.

Wyposażenie

Remontując łazienkę należy też brać pod uwagę jej powierzchnię. W wypadku wielu lokali, szczególnie w blokach jest to największe wyzwanie. Mając bowiem powierzchnię np. 5m2 zamontowanie wanny może być niemożliwe lub też spowoduje niepotrzebną ciasnotę w pomieszczeniu, co będzie uciążliwe w codziennym korzystaniu i uczyni sprzątanie problematycznym. Stąd też remontując łazienkę, należy skupić się na ergonomii i wykorzystać dostępne przestrzenie jak najlepiej się da – na przykład montując narożną kabinę prysznicową, łazienkami do zabudowy (zabudowując pralkę lub umywalkę  tak, by powierzchnię ponad/pod nią wykorzystać na półki lub szafki na kosmetyki itp.).

Ściany, podłogi, sufity

Łazienki muszą być dobrze oświetlone – popularnym rozwiązaniem jest sufit podwieszany i wraz z nim montowanie oświetlenia punktowego strefowego (np. osobny włącznik na oświetlenie umywalki, a osobny do kabiny prysznicowej). 
Oczywistym jest, że łazienki są drugim obok kuchni pomieszczeniem, gdzie możemy spodziewać się wilgoci. Stąd też powinno się instalować izolację przeciw wilgoci. To właśnie wilgoć (poza łatwością utrzymania czystości) jest jednym z głównych czynników, dla których w łazienkach królują płytki zarówno na ścianach jak i podłogach. Nie oznacza to oczywiście, że jesteśmy na nie skazani – oczywiście są dostępne wodoodporne farby naścienne i panele podłogowe, niemniej jednak, o czym już pisaliśmy w jednym z poprzednich artykułów – nie są to rozwiązania bardzo popularne w Polsce.

Pozostałe czynniki.

Warto pamiętać, że remont łazienki z reguły dokonywany jest raz na kilka lub kilkanaście lat, stąd często warto rozważyć, czy nie lepiej jest iść w stylu rozwiązań pozornie nudniejszych, ale bardziej ponadczasowych zamiast podążać za ostatnim krzykiem mody, która przeminie za rok czy dwa. Tyczy się to zarówno stylu wyposażenia jak i kolorystyki.
Warto także wspomnieć o rozwiązaniach, które nie będą problematyczne i kosztowne w wypadku pojawienia się awarii – bo o ile np. muszle podwieszane  obecnie są w Polsce o wiele bardziej popularne niż wolnostojące (choćby z racji ergonomii), to w wypadku pojawienia się z nimi problemów, często koniecznie jest skuwanie ściany/kafli, a same naprawy są bardziej problematyczne i czasochłonne.
Trzeba też podkreślić, że szczególnie w wypadku łazienek, fachowiec do remontu nie może być przypadkowy. Warto przejrzeć zdjęcia udokumentowujące poprzednie zlecenia związane z remontami łazienek, ponieważ w prosty sposób wskazuje to na jakość usług świadczonych przez wykonawcę.