Remont czy wymiana instalacji elektrycznej? Co ma większy sens?

Remont czy wymiana instalacji elektrycznej? Co ma większy sens?

12/20/2019 11:20 Anonim Poradniki

Przyzwyczailiśmy się do tego, że kupując używaną nieruchomość, odświeżamy pomieszczenia lub dokonujemy remontu. Mało kto jednak zdaje sobie sprawę z tego, że jednym z kluczowych elementów tego typu remontu, szczególnie w wypadku budynków wybudowanych ponad 20 lat temu jest odpowiednie zajęcie się instalacją energetyczną, co ma duże znaczenie jeżeli chodzi o bezpieczeństwo mieszkańców oraz sprzętów elektronicznych. Dlaczego warto traktować akurat ten element remontu jako jeden z kluczowych elementów remontu? Jest to spowodowane szeregiem czynników.


1. Za czasów PRL (szczególnie w wypadku tzw. osiedli z wielkiej płyty) masowo stosowano nie przewody wykonane z miedzi, ale dwużyłowe z aluminium (które jako zamiennik jest tańsze, ale znacznie mniej trwałe, przez co po 20 latach przewody potrafią się utleniać, co samo w sobie jest niebezpieczne, gdyż zwiększa ryzyko pożaru lub uszkodzenia urządzeń podłączonych do sieci).

2. Kiedyś nie stosowano tylu urządzeń elektrycznych – dzisiaj nieraz w jednym pomieszczeniu (np. samej kuchni) mamy więcej urządzeń elektrycznych niż 40 lat temu w całym domu. Dlatego należy pamiętać, że instalacje elektryczne były  wówczas montowane w zgodzie z tamtymi wymogami (przez co może się zdarzyć, że stare bezpieczniki topikowe czyli korki będą wystrzeliwać z racji za dużego obciążenia, gdy naraz będziemy korzystać ze zmywarki, lodówki, mikrofalówki, czajnika elektrycznego oraz telewizora), z reguły z relatywnie niewielkim „zapasem” natężenia prądu na przyszłość.

3. Ilość i lokalizacja gniazdek elektrycznych w starych instalacjach jest niesatysfakcjonująca, więc bez dokonania napraw/remontu instalacji choćby przemeblowanie może stanowić wyzwanie, ponieważ jako priorytet będzie uznany łatwy dostęp do gniazdek elektrycznych, a nie ergonomia pomieszczenia.


W tej sytuacji mamy dwie alternatywy:

1. Remont instalacji elektrycznej

2. Wymianę całej instalacji elektrycznej na nową

Dokonując wyboru, należy pamiętać o tym, że stan instalacji powinien ocenić fachowiec, a jednym z kluczowych czynników jest przewidywane obciążenie instalacji (jak w wypadku omówionej wcześniej kuchni, gdzie nieraz może być wymagane użycie zasilania trójfazowego i przewodów pięciożyłowych, gdzie w innych pomieszczeniach norma – czyli trzyżyłowe wystarczą) oraz planowaną lokalizację gniazd czy punktów oświetlenia. 

Czasem może się okazać (szczególnie w wypadku instalacji z kabli miedzianych oraz gdy nie planujemy mieszkać w danym lokalu dłużej), że wystarczy jedynie np. wymienić gniazdka, tablicę rozdzielczą i zostać przy obecnym okablowaniu (stosując wyłączniki bezpieczeństwa, które w wypadku dużego chwilowego obciążenia wyłączą część urządzeń) – innym razem lepiej ułożyć nową instalację.

Warto tutaj podkreślić, że jeżeli dochodzi do spięć (które mogą uszkodzić sprzęty elektryczne), regularnego wystrzeliwania korków lub zaników prądu w pomieszczeniu, sugeruje to, że drobne naprawy mogą nie wystarczyć – nawet jeżeli nie planujemy mieszkać w danym lokalu na dłużej.

Jeżeli decydujemy się na szeroki zakres – czyli wymianę instalacji połączoną z kuciem ścian, warto patrzeć perspektywicznie i od razu zamontować gniazda USB, głośnikowe, internetowe czy antenowe, czujniki ruchu do zapalania światła. 

Należy także brać pod uwagę, że tego typu prace wykonuje się raz na wiele lat – więc nieraz może się okazać, że warto dopłacić i mieć zapas mocy w instalacji, pomimo iż urządzenia generalnie są coraz bardziej energooszczędne, to mamy ich generalnie coraz więcej i perspektywicznie warto mieć zapas  obciążenia sieci by np. móc w przyszłości zainstalować klimatyzację czy ogrzewanie podłogowe (co może okazać się absolutną koniecznością, gdy władze lokalne zakażą ogrzewania nieruchomości drewnem i węglem).

Kolejnym elementem, którym warto się zainteresować to ogranicznik przepięć, który chroni urządzenia podłączone do sieci przed nagłymi skokami napięcia (spowodowanymi burzami czy zewnętrznymi uszkodzeniami sieci), które mogą być zabójcze dla komputerów czy telewizorów.


Koszt

Oczywistym jest, że drobne punktowe wymiany instalacji będących w dobrym stanie nie będzie wymagało dużego nakładu finansowego i nieraz uda się zmieścić od tysiąca do kilku tysięcy złotych. W wypadku wymiany instalacji na nową, koszty związane z całokształtem prac (np. specyficznym ułożeniem kabli, powierzchnią czy dodatkowymi elementami lub łączem trójfazowym, ilością gniazdek elektrycznych, jakością przewodów, innych gniazdek i punktów oświetleniowych) mogą się zamknąć w kilkudziesięciu tysiącach złotych. 

Tak samo, by znaleźć odpowiedniego fachowca, wielu ludzi zleca wykonanie specyfikacji robót elektrycznych jednemu elektrykowi, a następni publikację ogłoszenia, gdzie w opisie projektu są wyliczone poszczególne pozycje. Da to możliwość lepszego porównania cen usług, wymaganych kwalifikacji oraz skuteczniejsze określenie czasu potrzebnego na wykonanie wymaganego zakresu prac.