Boże Narodzenie - jak udekorować dom w sezonie 2019-2020?

Boże Narodzenie - jak udekorować dom w sezonie 2019-2020?

12/04/2019 15:52 Michal Alexandrowicz Moda i trendy

W polskich domach z okazji każdego Bożego Narodzenia widać dwa główne trendy w ozdobach świątecznych, a przede wszystkim stylu ubierania choinki.
Jeden z nich, praktykowany szczególnie w domach wielopokoleniowych polega na wyciąganiu z szaf ozdób zbieranych przez długie lata, często jeszcze odziedziczonych po dziadkach czy rodzicach. O ile ma to dużą wartość sentymentalną, to jednak coraz większej ilości osób przestaje odpowiadać nadmierna różnorodność ozdób, zakrawająca czasem o nieład i chaos, wybierając motyw przewodni (lub kolorystykę). Tutaj mamy cztery trendy, nazwijmy je umownie: „klasycznym”, „sezonowym”, „mieszanym” oraz „vintage”.

Trend klasyczny

Od wielu lat najpopularniejsza paleta barw (w różnych konfiguracjach) to biel, czerwień, srebro oraz złoto


Najpopularniejsze konfiguracje dekoracji świątecznych w sezonie 2019-2020 to:
1.  Ciepła - Tradycyjne złoto z czerwienią, tradycyjnie przypominające owoce rosnące na drzewie (czerwień), jednocześnie podkreślające elegancję i wyjątkowość okazji (złoto), świetnie komponujące się z zielenią choinki.
2. Skandynawska natura - przybyła do nas ze skandynawską bielą ozdób (lub sztucznej choinki), która nawiązuje do śniegu, zimy i natury reprezentowanej przez świerki lub jodły, a jednocześnie nie tłumiących innych, jakże ważnych przy świątecznej atmosferze bodźców. Tutaj dodatkową radość dla dzieci (szczególnie przy łagodnych zimach ostatnich lat) może dać sztuczny śnieg, którym spryskane drzewko może jeszcze bardziej przypominać stojące w ośnieżonym lesie.
3. Minimalistyczna – według wielu najlepiej komponująca się z mieszkaniami utrzymanymi w stylu nowoczesnym i minimalistycznym. Połączenie srebra oraz złota wygląda jednocześnie skromnie i elegancko.

Trend sezonowy

W sezonie 2019/2020 moda przełamuje klasyczny trend i skupia się na kolorach do tej pory uważanych za pozornie niepasującego do wystroju świąt – takich ciemnych jak granat, butelkowa/szałwiowa/szmaragdowa zieleń, a nawet, ciemny fiolet lub czerń. Dzięki temu świąteczny wystrój jest bardziej tajemniczy, podkreśla spokój, powagę i elegancję.

Trend mieszany


Zamiast dokonywać rewolucji – można wybrać ewolucję i mieszanie elementów z trendów klasycznych i sezonowych. Udanymi kombinacjami kolorystycznymi w tym sezonie z całą pewnością okaże się połączenie złota i zieleni (zakładając przy tym, że zachowamy umiar w ilości złotych ozdób), granatu ze złotem (łącząca podniosłość z tajemniczością, szczególnie przy ciepłym i delikatnym oświetleniu) lub niebieskiego bądź czarnego z bielą (szczególnie, jeżeli kolory będą łączyć szklany połysk z elementami o aksamitnym połysku).

Trend vintage

Jest on poniekąd związany z tym klasycznym, tylko że tutaj mamy do czynienia z naśladownictwem ozdób, które typowe były jeszcze kilkadziesiąt lat temu. Z jednej strony możemy mamy tutaj skłonność do ozdób pachnących i często jadalnych (szyszek, słodyczy, owoców, zarówno suszonych jak i świeżych – jak mandarynki naszpikowane goździkami), elementów papierowych i materiałowych (np. papierowych aniołków, gwiazdek, kokard), lub też dekoracji pamiętanych w domach dziadków – takich jak bombek stylizowanych kształtem na grzybki, bałwanki, chatki.


Co wybrać?

Biorąc pod uwagę styl, który będzie najlepiej wyglądał w mieszkaniu lub domu, należy przede wszystkim brać pod uwagę to, jak zaprojektowane jest wnętrze i jakie meble są na wyposażeniu. Do mebli w stylu gdańskim niekoniecznie musi bowiem pasować skromna konfiguracja bieli i złota (czerwień lub styl vintage mogą znacznie lepiej wygladać). Ponadto, biorąc pod uwagę, że dla wielu gospodarstw domowych okres świąteczny stanowi stosunkowo spore obciążenie na budżecie, warto zainteresować się trendami klasycznymi, mieszanymi (lub vintage), gdyż mamy pewność, że sporo ich elementów będzie się nadawało do wykorzystania przez najbliższe kilka lat.